Za Vladimírem Krajčíkem
6. 1. 2012

Partyzáni se dnes netěší příliš velké oblibě. Již jsem se, tuším, zmiňoval. Byli podporováni z východu. Aspoň u nás. Většinou. Spojenci ze západu slibovali, slibovali a slibovali. Jako před Mnichovem. A, koneckonců, Němci jsou dnes našimi kamarády. Ostatně Vladimír Krajčím nebyl příliš oslavován ni v minulých desetiletích.
Po vyučení nastoupil do vítkovických železáren. Od 29. září 1938 se rapidně zhoršil jeho slovník. O den později se již vyjadřoval vskutku hrubě. Dokonce i na adresu vlády. A od okupace se ihned zapojil do ilegální skupiny ostravských hutníků. Jeho pracovní morálka poklesla na minimum. Za vynechané směny byl mu umožněn dvouměsíční pobyt v donucovacím kárném táboře v Kunčičkách. Po úspěšném absolvování převýchovného trestu zanevřel na Ostravu, odkráčel přes Valašskou Bystřici do Jablůnky a stal se kpt. Jerrym. Mimochodem, vydával se za Estonce. Vhodná výslovnost je tedy Jery a nikoli Džéry. Zkazka o baltském původu na některé příslušníky zdejšího odboje nepůsobila zrovna důvěryhodně. Na druhé straně zde nikdo neovládal hovorovou estonštinu a nemohl jej usvědčit z klamu. Kpt. Jerry tak ochránil přízeň od perzekucí a mohl se bez obav zabývat sabotážemi a přepady nepřátelských oddílů. Vynikal neuvěřitelnou, až šílenou odvahou. Kam se jiným nechtělo, šel Jerry. Nejprve coby soukromník, posléze se svými lidmi vytvořil údernou rotu 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky.
K oblíbeným kratochvílím tehdejší doby patřily destrukční práce na železnici. I Jerry se zapojil a spolu s otcem a synem Ganczarzovými zničil trať mezi Bystřičkou a Jablůnkou. Zdejší kolejnice neměly dlouhou životnost. Není se čemu divit. Hlavní trať z Protektorátu přes Slovensko dále na východní frontu. Jen tak na okraj: pro Nevalachy – stanice Bystřička (nyní) a Růžďka (dříve), jedno jsou. Pro Valachy – budete-li někdy v odborné literatuře číst článek o partyzánských či protipartyzánských akcích, podívejte se nejprve, zdali si je autor tohoto faktu vědom. Zdánlivě banalita. Banalita i reálně. Nebýt hlubokomyslných dedukcí, jak to tedy vlastně bylo. Ganczarzovi byli odborníky na trhaviny za slovo vzatí. Rozhodně větší než profesor Orfanik. Na co sáhli to vybouchlo. Každý má svého koníčka. V noci z 31. ledna na 1. února 1945, odebral se kpt. Jerry s mladším z Ganczarzů (Vladimírem) směrem na Vsetín. Spolu s nimi pak Svatopluk Beránek, Ladislav Krejčí, Evžen Sobotka, Vladimír Strbačka a Stanislav Vaněk. Někdy je ještě uváděn Ladislav Kočička a Štěpán Videcký. Řazeno abecedně. Aby si pak někdo nestěžoval. Krom toho je možno zmínit i Aloise Gancarze. Ten sic nikam nepochodoval, však s láskou a pečlivostí sobě vlastní nacpal 15 kg tritolu do konve od mléka. V cca 20:00 dostavili se na spínací stanici Východomoravských elektrotechnických závodů ve Vsetíně, požádali zaměstnance, zdali by se neodebrali prohlédnouti si protiletecký kryt. A vyhodili stanici do luftu. Pracovníci vsetínské Zbrojovky dostali týden mimořádné dovolené. V celém městě nešla elektrika. Ztráta Zbrojovky činí 7.000.000 korun ušlého zisku. Sedm mega je solidní balík. Ať máme na mysli staré koruny protektorátní či současné inflační. A po celý týden se zde nevyrobila ni diabolka do vzduchovky. A tak došlo k jedné z vrcholných a nejvýznamnějších akcí moravského odboje.
Nejen výbuchy živ je člověk. Téměř neustále se zúčastňoval bojových akcí. Na Liškárně u Tesáku zaútočil na několikanásobnou přesilu. Na místě zůstalo sedm Němců. Mrtvých. 12. února 1945 Jaroslav Češek s šestičlenným oddílem odzbrojil třicetičlennou maďarskou posádku v Kašavě. 25. března zajištění bezpečnosti výsadku paraskupiny Michal-II na pasece Bílová. Zajetí 11 Vlasovců u Tří kamenů u Tesáku. Ihned poté útok na maďarský trém u lesa Dřínu pod Trojákem, další den v lese Kršli u Rajnochovic přinutil k ústupu silnou německou hlídku a za téhož pochodu napaden oddílem SS u Prženských pasek a následně boj u Gruně nad Rusavou. Kpt. Jerry byl všude a zároveň nebyl nikde. Dále se mi již nic vypisovat nechce. Je těch událostí na mne příliš. A ne zrovna systematicky řazené a zpracované. Případné zájemce o tuto problematiku tedy odkážu na samostudium. Literatury je spousta. Většinou prachmizerné.
Černý, Vladimír: Protipartyzánské operace na Moravě v letech 1944-1945. Brno 2006. (tam i další literatura; nepublikovaná disertační práce – možno na internetu najíti)
Páleníčková, Božena: Z rozkazu svědomí. Vizovice 1997. (osobní zpověď Vladimíra Krajčíka aj.)
Přikryl, Josef: 1. čs. partyzánská brigáda Jana Žižky (srpen – listopad 1944). Ostrava 1976. (patrně nejdostupnější, končí však v nesprávnou dobu a avizovaný druhý díl nevyšel)
Úderná rota kpt. part. „Jerryho“ I. čsl. partyzánské brigády Jana Žižky. Holešov 1947. (záhadná kniha – všichni z ní vesele citují a nikdo ji nikdy neviděl)