Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rožnovská valaška 2013

14. 6. 2013

Nayuribes (Kostarika)Rožnovská valaška je folklorní festival. Ba dokonce mezinárodní armádní folklorní festival. Jako všechny folklorní festivaly, má i tato svá specifika. Jakmile stane noha prvního účinkujícího na půdě Rožnova pod Radhoštěm, začíná pršet. Nezačne-li, první kapky spadnou v okamžiku vystoupení vojenského uměleckého souboru Ondráš. Pokud ni nyní nekrápe, začne v minutě, kdy Ondráši vystoupí na pódiu u Rybníčku. Nenastane-li ani tato varianta, řídí se pořadatelé tajnými instrukcemi pro případ jaderného konfliktu. Spojení Ondráš – déšť je všeobecně platné. Viz loňské Portášské slavnosti ve Valašské Bystřici. Letos byl ročník jubilejní. Dvacátý. V obavách o osudy Dřevěného městečka již od prosince na sebe pořadatelé spiklenecky mrkají a šeptají něco o Mělníku. Vychytralý plán. Bylo slunečno. Jen milý VUS, nechtěje narušit onu krásnou tradici, přinesl pár kapek. Zbabělci prchli a obložili domy pytli s pískem.

Při zahájení festivalu, přejímá velení nad Dřevěným městečkem armáda. Někomu se tento počin jeví pochybným. Armáda sem tam prošustruje nějakou tu miliardu. Ve srovnání s řádně zvolenými zástupci chová se však jako přičinlivý skřítek hospodáříček. Občas pronikne na světlo nějaká ta aférka. Tatáž v parlamentu nestojí už za zmínku ni Katolickému týdeníku. Pořadatelskou službu na Valašce zajišťují studenti školy vojenské. Kdo vrací se domů vlakem, již na nádraží pochopí jihoamerickou zálibu v nejrůznějších vojenských juntách. Otázka tedy nezní, je-li moudré předávat moc armádě, ale je-li opravdu nutné by tato po skončení akce ony symbolické klíče vracela.

Jako u většiny podobných festivalů, pořadatelé soustavně odmítají poskytovati divákovi jakékoli detailnější informace. Vojenské tajemství je vojenské tajemství. Nepřítel nespí. To by tak hrálo aby každý hejhula věděl kdy vystoupí Rosénka u Rybníčku. U Rybníčku se konají volná animační a prezentační vystoupení. V komorním amfiteátru probíhá přehlídka folklorních souborů. A na palouku účinkují hosté festivalu. Precizní program. Někdo nad jeho sestavením strávil nejednu bezesnou noc. Máme těžký život my intelektuálové písma znalí.

Na folklorním festivalu vystupují folklorní soubory. Většinou stále tytéž. S výjimkou zahraničních hostí. Program naštěstí inovují. Nebo taky ne. Kdo si to má celý rok pamatovat. Zejména my, jež máme tendenci polévat se kávou při pohledu na vířící sukénky. Otevřená papula, na břuchu skvrna od kafe a puberta pořád na krku. Hostů cizokrajných letos pomálu. Slovensko dosud odmítám považovat za zahraničí. Do jaké míry možno považovat naše pražské černoušky za africké exoty je otázkou. Umí říci Ahoj. Krom řady výrazů nepublikovatelných. Slovní zásoba hodná žurnalisty. Snad jen Ballet Folclórico Nayuribes. San José. Kostarika. Na stránkách Armády ČR označovaní jako Nayrubes. Armáda musí mít vždy něco extra. Perfektní vystoupení. Líbilo se mi. Moc se mi líbilo. V latinské Americe ještě nevynalezli anorexii. Členky vesměs sociální pracovnice. Nemožno se nezeptat. Rády vypráví o zdravotnictví bez regulačních poplatků. To je hospodářství. Inu, Kostarika. Byť jsem očekával pikantnější historky. Co se dá dělat. Není sociální pracovnice jako sociální pracovnice. Delší rozhovory nedoporučeny. Sociální pracovníci začínají pokukovat jako pantátové z Palerma. Kdo chce se pokochati vystoupením může. Někdy v těchto dnech juchají v Plzni. Koncem měsíce ve Strážnici. Ale hlavně 22. června ve Frýdku-Místku. Někdy mezi 20:30 – 22:30 na náměstí Svobody. Zajímavé. V moravsko-slezském souměstí to jde. Relativně detailní program je možno stáhnout si z internetu už nyní.

Rožnovská valaška je též přehlídkou skupin historického šermu. Včetně břišních tanečnic. Divadélko Dráček má dosud vlastní kolonku. Taková břišní tanečnice je užitečný tvor. Otevřená papula, na břuchu skvrna od kafe a v klíně od halušek. Brynzových. Zvláštní. Gajdoš Sovják na mne takto nepůsobí. Bílá skvrna v rozkroku vypadá divně. Mokrý flek v rozkroku také vzbuzuje nechtěné asociace. Kraťasy je třeba oprat celé. A pak, že jsem čunče. Příští týden se chystám vletět celý do Bečvy. Šikulka. Jistě i letos probíhal boj o městečko. Kanonáda jako u Verdunu. Rád se někdy zajdu na šermíře podívat. Ale mohu opustit ony sukénky? Černoušci jsou rok od roku čipernější. Zato bubínků si všímají stále méně. Má cenu si holit tvář a leštit čelo? No nic folklorních festivalů bude ještě letos dosti...

Dokonce bez patřičného zpoždění máme zde i nějaké obrázky...