Templářský hrad Freundsberg - praktické informace
Kterak jest možno dostati se na hrad Freundsberg? Variant je několik. Ze Vsetína po modré či červené turistické značce na Dušnou a odtud po modré směr Bystřička. Vzdálenost cca 12-13 km. A pak ještě zhruba 2 km k přehradě na bus. Modrá jest vhodnější pro bicyklisty. Však možno jet po obou. Jen zpočátku chvíli kolečko potlačíte. Pěchota nechť zváží možnost dovézti se autobusem na zastávku Bystřička, hotel Klenov. A jít naopak na Vsetín. Z města se pak dostanete téměř kdykoli kamkoli. Od přehrady je to v odpoledních hodinách těžší. Ne-li nemožné. Alternativou je též dojeti si k hotelu Klenov, udělat si dvoukilometrovou procházku k Zámčisku a vrátit se. Ale až ke skalám je to solidní stoupák. Pro mne sice moc ne, však před 15 lety vzal jsem tam kamarádku a mám to na talíři dodnes. To už je lepší dovézt se na zastávku Dušná, rozcestí Cáb a jít po modré značce. Je to jen a jen z kopce. Pět kilometrů na skály. Pro příznivce GPS: N 49° 24' 42.74" E 18° 01' 53.02". Informaci tato je však s.r.o.
Cestou z Bystřičky nejprve narazíte na skalní útvar Havranka. Horolezci zde mohou trénovati spárové lezení. Svou obtížností nemá obdoby v celé oblasti moravských pískovců. Jinak je zde pospáno snad 25 cest. My ostatní si skálu tuto obejdeme a na vrchol se dostaneme bez rizika oběšení se na laně. K samotnému hradu možno dojíti buď spodem po značce nebo si u vrcholu Havranky povšimnout pěšinky a jít horem. Vlastně ne. Jedná se o přírodní rezervaci. A choditi mimo značené pěšinky se zapovídá. Budete-li přeci jen muset, tvařte se jako ornitologové. Jednou jsem zde viděl dudka. Poprvé a zatím naposledy v životě. Kdo půjde po cestě značené má usnadněnou práci. Pod hradem je informační cedule. Nemůže se tedy zmýlit. Což se již nejednou stalo. Někdy bývá omylem za Havranku označován mrazový srub na Zámčisku. Tj. na onom vrcholu, na němž se nalézal Freundsberg. Však vskutku není tomu tak. Ale zmatků to napáchalo již dosti. Z hradu vskutku mnoho nezůstalo. Při pozornější prohlídce mrazového srubu a skal v okolí je možno uviděti několik záseků po trámech. Mnohdy nezřetelných. Vlivem zvětrávání mnohé z nich již vypadají spíše jako přirozené dutiny. Terénní náznaky jsou vskutku velmi nepatrné. A vzhledem k členitosti zdejšího terénu prakticky nečitelné. Hrad stojí na místě staršího hradiska z pozdní doby bronzové a mladší železné (halštatské). Z toho zbylo ještě méně. Snad je s ním možno spojovat vnější val. Kterou terénní nerovnost je možno spojovat s vnějším valem není jasno. Nalézti si střípek na památku lze. Kdo však hrábne do země, byť jen prstíčkem, dostane po čuni. By the way, kdo hrábne do země. Jste v místech, kde po celá staletí zakopávali zbojníci poklady. Naštěstí jsou začarované a nevykope je každý ňouma. Jest třeba míti čarodějnickou publikaci Kryštofku a znáti tajemné zelinky. Tak tam nešťárejte. Raději si řádně prostudujte nádhernou knížku O zbojníkoch a pokladoch od Jana Kobzáňa. Svého času plnil Klenov též funkci valašského Blaníka. Někdy se totéž říká o Čupu u Vsetína. Půjdete-li z Dušné po červené značce, je to ten kopec těsně před městem. Pravdou je, že díky přirozeným skalním úkrytům a starým těžko proniknutelným lesům, sloužily klenovské skály mnohá léta za úkryt lidu pronásledovaného. Zejména v době třicetileté války a valašských proticísařských bojů. A možná ještě více v době následující, kdy se zde konaly tajné nekatolické bohoslužby.
Ni přespávat nedoporučuji. Ne tak kvůli duchům, však není to zrovna praktické. Nerovný kamenitý povrch. Relativně lepší místo je u informační cedule. Nějaká místečka jsou též u horní (zakázané) pěšinky z Havránky na Zámčicko. Však přes víkend je třeba počítat s čilým ruchem způsobeným blízkostí rekreačních chat. Ve své době však bylo možno dlouho do noci poslouchat diskotékové rytmy z některé z místních tančíren. Zdali je tomu tak i nyní nemám ponětí. Kdo bude pokračovati dále na Vsetín, spatří po několikati metrech větší kaluž. Není to obyčejná louže, ale lesní tůň! Začátkem 90. let vybudovaná ČSOP Valmez. Pro ochranu obojživelníků. Co kdyby se raději umístili zábrany k silnici u přehrady? Ony ty stovky a stovky přejetých žabiček nepůsobí zrovna esteticky. Místní obyvatelé každým rokem na situaci upozorňují. Agilnější se před lety pokoušeli nějaké zábrany sami zhotovit. Nefungovaly... Co tak jim aspoň předati know-how?
Po dalších několika metrech se objevuje odbočka na Svantovítovy skály. O těch se zmíním někdy později. Stejně jako o skalním útvaru Komín. Netřeba to přehánět. Přes PP Louky pod Štípou dojdete na Dušnou. Zde je možno si vybrat z výše naznačených variant dalšího postupu. Před samotnou Dušnou je možno podívati se na již dříve zmiňovaný skalní útvar Žaba a skalky v jeho okolí. Viz textík Skály nad Růžďkou. Dle orientačního plánku Naučné stezky Klenov vede od sedmého zastavení pěšinka k památné hrušni. Což o to, projít se můžete. Hruštičku si však neutrhnete. Z hrušně je již několik let jen ohořelý pahýl. Aspoň vloni tam ještě stál....